دسته‌ها
آرشیو ساری گردشگری

گلاب گیری در روستای “پاجی میانا” شهرستان ساری

 صبح یک روز زیبای اردیبهشت ماه که بهشت طبیعت در آن جلوه‌گری می‌کند؛ به دعوت یک گل‌کار به روستای “پاجی میانا” در بخش دودانگه شهرستان ساری سفر کردم.

عکاس(ابراهیم فلاح) منبع: پایگاه خبری آوای خزر

آنهایی که در این فصل از سال، در مزارع خود شاهد شکفتن گل‌های محمدی هستند، به مدت یکماه هر روز صبح در سرما و گرما از ساعت ۴ صبح یعنی پیش از طلوع آفتاب، برداشت گل را آغاز می‌کنند و این کار تا طلوع آفتاب ادامه دارد.

دکتر رمضانی و مهندس خورشیدی از دوستانی هستند که تجربیات بومی محلی خود را در مزرعه گل محمدی نیز به کار گرفته‌اند و فعالیت آنها مورد توجه بسیاری از دوستداران گیاهان دارویی و گردشگران قرار گرفته است.

به همین دلیل بود که تعدادی از کارکنان میراث فرهنگی و جمعی از دوستان آقای دکتر علی رمضانی از “ساروکلا” قائمشهر به مزرعه او آمدند؛ لحظاتی را به باغ‌گردی پرداختند و از طبیعت زیبای پاجی میانا نیز بهره بردند.

کارگاه گلاب‌گیری تبرستان پاجی میانا نیز به همت دکتر رمضانی و مهندس خورشیدی چند سالی است، به صورت منظم و به رعایت مسائل بهداشتی و استاندارد، فعال است.

عطر گلاب و عرقیات حاصل از آن حس لطیف و سرزندگی به انسان دست می‌دهد. طراوت حاصل از نوشیدن اندکی از گلاب ناب نیز به این حس اضافه می‌شود و گویی چشم و دل را نورانی می‌کند و جلا می‌بخشد.

بازدید از مزرعه گل محمدی به پایان رسید و جمع دوستان و علاقمندان به گیاهان دارویی و باغ‌گردی، از این گلگشت شادمان شدند.

“سفر دراز نباشد به پای طالب دوست/ که خار دشت محبت گل است و ریحان است” – دیوان اشعار سعدی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *