دسته‌ها
آرشیو خبری مازندران

همایش یاریگران زندگی مازندران به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر

به مناسبت بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، حسینی پور استاندار مازندران، سلگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، شیرازی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران، فریبا بریمانی مدیرکل بهزیستی استان، اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران و جمعی از مسوولین استانی و شهرستانی همایش بزرگ یاریگران زندگی در اردوگاه شهدای دانش آموزی بادله برگزار شد.

عکاس(خلیل دردانه) منبع: خزرنما

سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در آیین افتتاح از مرکز یاریگران زندگی در اردوگاه دانش‌آموزی بادله ساری، با گرامیداشت یادو خاطره بیش از ۱۰هزار شهید مازندران و قریب به ۴هزار شهید مبارزه با موادمخدر کشور، اظهار کرد: ظرفیت‌های عظیم علمی و فرهنگی در تمامی عرصه‌ها مازندران پیشگام است و ما هم وظیفه داریم برای این مردم فهیم و همیشه در صحنه قدمی برداریم و بتوانیم وظیفه‌مان را نسبت به این مردم ادا کنیم.

به گزارش فارس سردار مومنی افزود: حدود ۳۰۰ میلیون نفر مصرف‌‌کننده مستمر و معتاد در سراسر جهان داریم که سالانه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در اثر سوءمصرف مواد از بین می‌روند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با هشدار اینکه در چند دهه اخیر مصرف موادمخدر و شیوع آن افزایش بالا داشته، تصریح کرد: نتایج همه برآوردهای رسمی از جمله برآوردهای سازمان ملل نشان می‌دهد در آینده نیز رشد فزاینده شیوع موادمخدر را در دنیا داریم؛ تولید، کشت و قاچاق موادمخدر روبه افزایش می‌رود.

مومنی ادامه داد: باز هم باید اعلام کنیم تولید و مصرف موادمخدر صنعتی به‌ویژه در دهه اخیر افزایش فراوانی در دنیا داشته است.

وی با اشاره به اینکه در منطقه هم کشور افغانستان نزدیک به ۹۰ درصد تریاک جهان را دارد تولید می‌کند، افزود: این کشور رتبه اول تولید موادمخدر در دنیا، رتبه اول تولید موادمخدر صنعتی و متادون، رتبه دوم تولید مورفین و هروئین را در دنیا دارد که در همسایگی کشور ما قرار دارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: در ۲۰ سال اخیر تولید موادمخدر در افغانستان باحضور ناتو و حمایت آمریکایی‌ها قریب به ۵۰ برابر افزایش داشت؛ در سال ۲۰۰۰ میلادی که افغانستان اشغال شد تولید موادمخدر در این کشور حدود ۲۰۰ تن بوده ولی به ۱۰هزار تن رسید.

مومنی تصریح کرد: با وجود انتظاری که می‌رفت تولید موادمخدر در کشور افغانستان کاهش یابد اما آمار رسمی سازمان ملل بیانگر این است تولید موادمخدر در یکی دو سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ گریزی از راهبرد جدید نیست، خاطرنشان کرد: امکان ندارد این بلیه بزرگ را بدون این راهبرد که همان مشارکت مردم و مردمی‌سازی موضوع مبارزه با موادمخدر است، بتوانیم ساماندهی کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینکه اعتیاد یکی از بزرگ‌ترین آسیب بوده و دغدغه همه دولت‌‌ها و ملت‌ها است، تصریح کرد: این معضل خانواده را درگیر می‌کند و هیچ دولتی نمی‌تواند در این زمینه موفق عمل کند.

مومنی در ارتباط با تصویب طرح یاریگران زندگی گفت: این طرح دو بخش دارد یک بخش درمان و توانمندسازی گروه‌هایی که به این بلیه دچار شدند باید کمک شود و بخش دیگر که مهم‌تر است که همه یاری کنیم تا کسی به این سمت سوق نیابد که در هر دو بخش مردم نقش محوری دارد.

وی با تقدیر از حضور خیران در این طرح ادامه داد: این طرح را آغاز کردیم هرگز فکر نمی‌کردیم با این حد گسترش یابد، به‌طوری‌که در مشهد خیری ورود پیدا کرد طی دو ماه مرکز اقامتی و درمانی برای ۳۰۰ نفر راه‌اندازی می‌کنم که بعد از کلنگ‌زنی روی زمین خالی بعد از گذشت دوماه این مرکز را افتتاح کردیم و بعد از افتتاح قول داد برای ۳۰۰ نفر کارگاه‌های اشتغال ایجاد شد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار کرد: حلقه مفقوده در موضوع اعتیاد بحث اشتغال است؛ دلیل اینکه دوباره به سمت اعتیاد سوق می‌یابند بحث دغدغه شغل است که باید گفت توانمندسازی و اشتغال حلقه مفقوده است.

مومنی با اعلام اینکه امروز در ۱۵ استان کشور مجمع یاریگران زندگی فعال شد، گفت: با شور و اشتیاق فراوانی مردم به صحنه آمدند و هرکس هر کمکی می‌تواند انجام می‌دهد به‌طوری‌که به اندازه کل بودجه دولتی این خیران آورده داشتند.

وی اضافه کرد: مرحله دوم پیشگیری است که با کمک ظرفیت‌های فرهنگی و نیروها موضوع پیشگیری در اولویت نخست است که آموزش و پرورش در اولویت اول قرار دارد که ظرفیت عظیمی محسوب می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بیان کرد: اگر بخواهیم آینده روشنی داشته باشیم گریزی جز همکاری با آموزش و پرورش نداریم و در کنار آن نباید از ظرفیت‌ها سمن‌ها غافل شویم.

مومنی با تاکید بر اینکه ظرفیت بزرگ کار خیر و خیر بودن نیاز به قلب بزرگ و کریم‌دستی دارد که مردم ایران در این زمینه زبانزد هستند، گفت: طرح یاریگران زندگی نیز در همین راستا است و همه باید در این زمینه مشارکت کنیم.

وی یادآور شد: همه ما داریم تلاش می‌کنیم تا بستر را فراهم کنیم تا مردم در قالب سمن‌ها پای کار بیایند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با تقدیر از تلاش‌های مجاهدانه همه دستگاه‌ها گفت: در طول یک سال اخیر ۱۲ نفر از بهترین عزیزان این سرزمین و از نیروهای انتظامی به شهادت رسیدند و این عرصه ۴هزار شهید داده واقعا اگر این مجاهدت‌ها نبود الان مصرف موادمخدر مثل سیگار در جامعه رایج می‌شد.

مومنی بیان کرد: ما وقتی می‌گوییم برای اقدامات فرهنگی اولویت ما پیشگیری است مفهومش این نیست از مقابله غافل می‌شویم؛ بلکه مقابله همچنان از نقطه صفر مرزی تا عمق شهرها در اولویت قرار دارد.

وی اضافه کرد: موضوع پیشگیری مصون‌سازی است؛ خانواده‌ها انتظارشان این است موادمخدر نباشد تا کسی به این سمت نرود درست است وظیفه دولت‌ها است اما در کنار آن مشارکت همه را می‌طلبد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر درباره نتایج دو پژوهش گرایش به اعتیاد در میان نوجوانان و جوانان، بیان کرد: جوانان و نوجوانان در پاسخ به سوالی که چرا دچار آسیب شدید، ۳۳ درصد گفتند ما فکر نمی‌کردیم با یکی دو بار مصرف معتاد می‌شویم و بیش از ۳۰ درصد اعلام کردند ما می‌دانستیم عاقبت خوبی ندارد ولی نمی‌توانستیم به همسالان نه بگوییم که جامعه بزرگی را شامل می‌شود و این راه بسیار خوبی را نشان می‌دهد تا همه خانواده‌ها و نهادهای فرهنگی قدرت نه گفتن را به فرزندان خود آموزش دهند درواقع نتیجه همه این پژوهش‌ها به طرح یاریگران زندگی تبدیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *