دسته‌ها
آرشیو خبری مازندران

نشست تخصصی وزیر اقتصاد و دارایی در شهرستان بابل

نشست صمیمی “خاندوزی” وزیر اقتصاد و دارایی با فعالان اقتصادی شهرستان بابل باحضور کریمی و سعادت نمایندگان مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

عکاس(سید محمد هاشمی نژاد) منبع: خزرنما

سید احسان خاندوزی در نشست با فعالان اقتصادی شهرستان بابل، از این شهرستان به عنوان یکی از مناطق مهم اقتصادی کشور به خصوص در تولید مرکبات و برنج در شمال کشور یاد کرد و افزود: همه مشکلات گفته شده از سوی فعالان اقتصادی را می پذیرم ، و صد درصد به همه این مسایل و چالش ها به صورت ویژه توجه و بررسی های کارشناسی انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر ارتباط مردمی کریمی نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی ،وی با بیان این که نرخ رشد اقتصادی و تولید طی یک دهه متوقف شده بود که صد البته تاثیرش را در فعالیت و برنامه های دولت سیزدهم گذاشته است، توضیح داد: بدانند خبرهای خوشی برای فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی کشور در راه است، ارقام رشد اقتصادی سال آینده برای بسیاری از کشورهای دنیا ۱.۷دهم درصد پیش بینی شده است که این آمار برای ایران حدود ۲.۵درصد رشد اعلام شد که البته برای سال ۱۴۰۲ دولت بیشتر از این رقم برنامه ریزی کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: به رغم بقای تحریم ها، صادرات محصولات غیر نفتی از سوی بخش خصوصی افزایش یافته است و طبق آمار بانک مرکزی این آمار در ۱۰ ماهه امسال بیشتر از سال قبل و تمام سال های گذشته بوده است.

خاندوزی با بیان این که در تنگناهای فعلی، روزنه های شکوفایی اقتصادی در حال باز شدن است، افزود: نرخ بیکاری پاییز امسال نسبت به نرخ تابستان و دیگر فصل ها کمتر شده است، این بدان معنی نیست که بیکاری نداریم هنوز فارغ التحصیلان بیکار زیادی داریم اما شیب نمودار بیکاری در حال کم شدن است.

وی به افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور در سه فصل اخیر اشاره کرد و گفت: طبق آمار در مازندران به اندازه تمام طول ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استان سرمایه گذاری خارجی و داخلی در دولت سیزدهم انجام شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به حل عمده مشکلات صدور مجوزهای کسب و کار در کشور طی یکسال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: این مقوله نسبت به روند سال های گذشته در مسیر رشد و تحول مثبت قرار گرفته است.

خاندوزی در مورد نرخ مالیات افزود: دولت سیزدهم بر خلاف دولت های گذشته پیش قدم شده است، در یک سال و نیم گذشته نرخ مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد و ۱۵ رسید و برای سال آینده نیز کمتر می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، سیاست گذاری در اقتصاد را بده و بستان توصیف کرد و ادامه داد: هنر مجلس و دولت این است که بیشترین منفعت را برای ملت داشته باشد بنابراین همواره تصمیم ها برای عده ای هورا و برای برخی ها گلایه در پی دارد، دشواری ها باید با ظرافت حل و فصل شود؛ متاسفانه در برخی از جاها دچار اشکال هستیم.

خاندوزی، تنگنای اقتصادی در موضوع تسهیلات برای واحد های تولیدی و صنعتی را درست دانست و گفت: اما مساله سیاست گذار اینجا است که تقاضا برای تسهیلات بسیار بالا است ، اگرچه تسهیلات تا حدودی رفع کننده مقطعی چالش است، اما در شرایط تورمی تقاضا تسهیلات زیاد می شود و بنابراین امکان پاسخگویی به همه تقاضا نیست، از طرفی پرداخت تسهیلات بیش از حد عامل افزایش نقدینگی و در نهایت تورم را افزایش می دهد.

وی با بیان این که بانک ها به دلیل سیاست گذاری بانک مرکزی تسهیلات پرداخت می کنند و این سبب گلایه و اعتراض واحدهای تولیدی شده است، افزود: برای جلوگیری از افزایش نقدینگی و نرخ تورم و از طرفی برای جلوگیری از انحراف پرداخت تسهیلات سختگیرتر شده است.

وی سیاست بانک مرکزی را کاهش پرداخت تسهیلات برای جلوگیری از افزایش نقدینگی کشور دانست، گفت: یکی از دلایل مشکلات واحد های تولیدی کشور در رقابتی نبودن محصولات تولیدی و نداشتن مقیاس تولید در واحد های تولیدی است بنابراین در بازار خارجی عقب هستیم و حتی در رقابت با نمایندگی خارجی داخل کشور هم نمی توان رقابت کرد.

وی ادامه داد: سیاست توسعه صنعتی برای واحدهای تولیدی کشور نیاز اساسی است، بازاریابی بزرگ نداریم، امکانات و تجهیزات توسط بخش نیز کم است، صد البته مقصر امروز بروز مشکلات برای واحدهای تولیدی سیاست گذاری های گذشته بوده است.

خاندوزی گفت: ما دست واحدهای تولیدی را می بوسیم ، در برنامه هفتم توسعه، دولت سیزدهم سیاست گذاری ها درستی را اتخاذ کرده است که نتیجه آن را خواهیم دید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *