دسته‌ها
آرشیو خبری ساری فرهنگی مازندران

مراسم سالگرد ارتحال آیت‌الله صالحی و یادواره شهدای روحانی ساری

مراسم سیزدهمین سالگرد ارتحال «آیت‌الله حاج شیخ موسی صالحی» و یادواره شهدای روحانی ساری با سخنرانی آیت الله صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و با حضور آیت الله محمدی لائینی، نماینده ولی فقیه در استان، سیدمحمود حسینی پور، استاندار مازندران، علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی،نوبخت فرماندار و قبادی شهردار ساری و اعضای شورای اسلامی شهر و دیگر مسئولان دستگاه های اجرایی در آستانه امامزاده یحیی(ع) برگزار شد.

عکاس(محسن هدایتی بنیادآباد) منبع: خزرنما

آیت الله صادق آملی لاریجانی در گرامیداشت سیزدهمین سالگرد ارتحال آیت الله سیدموسی صالحی و همچنین یادوره ۸۰ شهید طلبه مازندران در امامزاده یحیی(ع) ساری، اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران مرهون عالمان وارسته ای است که در جهت اعتلای دین مبین اسلام و تربیت انسان های صالح، تلاش شبانه روزی داشتند.

وی با عنوان این‌که، امام راحل راه را برای روحانیون جوان گشودند و طلاب در رعایت تقوی و وظیفه ارشاد به دیگران مسوولیت بسیار سنگینی بر دوش دارند، خاطرنشان کرد: شهدا با گذشتن از تمام هستی خود، علاوه بر نشان دادن راه سعادت، عزت و سرافرازی را برای نظام اسلامی به ارمغان آوردند.

وی تصریح کرد: شناخت نعمت خداوند یکی از بزرگترین نعمت های الهی برای انسان است و سرمایه های انسانی نیز جزء بزرگترین سرمایه الهی برای یک ملت است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شهدای روحانی از بزرگترین سرمایه ملت هستند و هر کسی توان درک شهید و شهادت را ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی بیان کرد: در آیات قرآن، حق تعالی خود را مالک تمام جان ها می داند و این یک مفهوم عادی در بر ندارد.

آیت الله صالحی در مسیر رضای خدا حرکت می‌کرد

وی با بیان اینکه کلماتی در قرآن جاری می شود که باید نسبت به آنها تامل کرد و حب خداوند یک امر معمولی نیست، گفت: تعبیر “فوز عظیم” در قرآن در موارد خاص دیگری بیان می شود و آن اینست که خداوند از کسی رضایت کامل داشته باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آیت الله صالحی عالم وارسته ای بود که در جهت کسب رضای خداوند متعال و همچنین علوم و معارف اسلامی تلاش شبانه روزی داشتند و در نهایت نیز در راه اعتلای دین مبین اسلام به ملکوت اعلی پیوست.

وی گفت: آثار محبت خداوند تنها در برخی از انسان ها که در مسیر مجاهدت تلاش دارند، نمایان می شود و آیت الله صالحی در زمره این افراد بود.

آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: کلماتی که در قرآن بیان می شود و ما به سادگی از کنار آن گذر می کنیم هر کدام معنای گسترده ای دارد و مقام انسانی شهدا برای ما قابل فهم نیست.

وی افزود: بزرگترین نعمت خداوند به ملت این بود که شهدایی در میان این ملت پیدا شدند که راه را برای خودشناسی باز کردند و امام راحل نخستین فردی بود که راه را برای کسب فهم کرامت انسانی رواج دادند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: شناخت این مقامات الهی بزرگترین نعمت است و آیت الله صالحی وقت خود را برای تربیت طلاب که با بال علم و تقوی حرکت کنند صرف کردند و شهادت نیز از ناحیه حق تعالی ارزانی آنها شد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سیدموسی صالحی فقیه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و یکی از روحانیون برجسته مازندرانی بود. مجموعه آثار عالم فقید آیت الله سید موسی صالحی جزواتی در زمینه مقدمات تا خارج اصول فقه بجا مانده است

آیت الله سید موسی صالحی مازندرانی از مریدان امام راحل (ره)، رهبر معظم انقلاب، آیت الله مطهری و علامه طباطبایی بوده است. این عالم برجسته حوزه در محضر اساتیدی چون آیت الله ایازی، آیت الله میرزا هاشم آملی، آیت الله ستوده و آیت الله سبحانی شاگردی کرده است.

وی به مدت ۱۶ سال در حوزه علمیه قم به تدریس دروس فقه پرداخته و مسوولیت حوزه علمیه صادقیه ساری نیز بر عهده ایشان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *