دسته‌ها
آرشیو

آغاز تولید کاغذ چاپ کتب درسی در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران

مراسم آغاز تولید کاغذ چاپ و تحریر ویژه کتب درسی دانش‌آموزان کشور با حضور مدیران ملی و استانی در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران برگزار شد.

عکاس(ارسالی) منبع: روابط عمومی استانداری مازندران

خودکفایی در تولید کاغذ چاپ و تحریر

شرکت چوب و کاغذ مازندران، یکی از مراکز بزرگ تولید کاغذ چاپ و تحریر است که بنا به دلایل گوناگون طی سالیان اخیر به جایگاه شایسته خود در تولید کاغذ نرسید اما با آغاز به کار دولت سیزدهم و عزم دولت مبنی بر قطع دستان مافیای واردات کاغذ تحریر و همچنین امضای قرارداد توسط معاونت وزارت آموزش و پرورش دولت سیزدهم با این شرکت مبنی بر تحویل 30 هزار تن کاغذ برای چاپ کتب درسی سال آینده، امیدها به تولید باکیفیت و خودکفایی در کاغذ تحریر افزایش یافت.

در این مراسم که با حضور «حجت‌الاسلام لطیفی» معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و تالیف کتب درسی، «احمدوند» معاونت فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد، «سید محمود حسینی‌پور» استاندار مازندران، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران دفاع مقدس، ابروفراخ مدیرکل دفتر سلولزی چاپ و نوشت افزار وزارت صمت، «کمال علیپور» نماینده قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه بابایی نماینده ساری، «ولی الله فرزانه» نماینده نور و محمود آباد، و برخی مدیران استانی برگزار شد بر ادامه این مسیر تا خودکفایی کامل کاغذ چاپ و تحریر و قطع واردات تاکید شد.

• یک‌سوم از نیاز کشور به کاغذ چاپ و تحریر را تامین می‌کنیم 

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران در این مراسم ضمن قدردانی از کارگران و پرسنل شریف مجموعه و خیرمقدم به همه مهمانان حاضر گفت: حضور شما در این مراسم معظم نشان‌دهنده این است که دولت سیزدهم عزم جزم کرده تا در تولید کتب درسی به خودکفایی برسد.

نیک‌نژاد در ادامه گفت: اعتماد و باوری که در دولت سیزدهم نسبت به تولید داخلی وجود دارد موجب شد تا مجموعه‌ای که هر از گاهی با خطرات اقتصادی روبرو بود، امروز در صدر تولید استان فعالیت دارد و ما خوشحال هستیم که امروز در مسیر درست قرار داریم.

مدیرعامل چوب و کاغذ مازندران در ادامه با اشاره به آغاز کار خود از آذرماه سال گذشته تا امروز گفت: در سال ۹8 ، ۳۷۸ میلیارد تومان درآمد عملیاتی شرکت بود و در سال 99 این رقم ششصد میلیارد تومان شد و در سال ۱۴۰۰، به ۱5۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و همین رشد به‌خوبی نشان می‌دهد تغییر دولت و اعمال نگاه حمایتی مدیران جدید، چه اندازه توانست بر کارکرد مجموعه و صرف فعل خواستن و توانستن موثر باشد.

وی همچنین ادامه داد: واردات کاغذ برای برخی منافع اقتصادی شیرینی داشت و دوست نداشتند این مجموعه بر تولید کاغذ تحریر متمرکز باشد اما خوشبختانه این مشکل با حمایت دولت حل شد.

مدیرعامل مجموعه چوب و کاغذ مازندران گفت: وضعیت تولید و صادرات در مجموعه چوب و کاغذ بسیار مطلوب است‌ و همین مراسم امروز که مقرر گردید ۳۰ هزار تن کاغذ تحریر تولید و طی بازده زمانی مشخص تحویل آموزش و پرورش شود در حقیقت ۷۰ درصد نیاز سازمان چاپ کتب درسی کشور است و این موضوع، نشان میدهد که ما در مسیر درست قرار داریم.

امید نیک‌نژاد ضمن تشکر از حمایت های معاون اول رئیس جمهور از تولید کاغذ که دغدغه رئیس جمهور محترم در این زمینه را نشان می دهد از استاندار و نمایندگان مردم خواست در خصوص مطالبات این شرکت از سازمان جنگل‌ها و مراتع و همچنین اجازه استفاده از درختان شکسته افتاده و حل مشکل واردات چوب و خمیر الیاف بلند مساعدت کنند تا بخشی از مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه مورد نیاز این مجموعه مرتفع گردد.

وی در خصوص نقدینگی و سرمایه در گردش هم از بانک‌های عامل طبق مصوبات ستاد حمایت از کاغذ کشور خواست تا این مجموعه را حمایت کنند ..

• باید از چوب و کاغذ حمایت کنیم تا به مرز تولید ۱۰۰ هزار تن کاغذ برسیم

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: امروز روز بزرگی است و من از همه مدیران، کارگران و کارمندان این مجموعه تشکر می‌کنم که تلاش کردید و این مجموعه را به تولید کاغذ تحریر بازگرداندید.

احمدوند گفت: ما در مفاهیم دینی چیزی داریم به نام برکت که با سود تفاوت دارد و اساساً برکت یک ظرفیت الهی است که به مال و سود آن اضافه می‌شود و من باور دارم جهت و مسیری که چوب و کاغذ مازندران در پیش گرفته است، استقلال کشور و هدفش توانمند ساختن تولید کشور است و به همین دلیل مسیری است که برکت به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: دو اصل تولید با کیفیت و کاهش قیمت تمام‌شده به نفع مصرف‌کننده نباید از کانون توجه مدیران کارخانه خارج شود ضمن اینکه تعهد تحویل در زمان مقرر باید نیز مورد توجه باشد.

احمدوند گفت: به وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد می‌کنم عبارت این کتاب با کاغذ تولید داخلی در شرکت چوب و کاغذ مازندران تولید شد در کتب درسی درج شود که هم نشان‌دهنده عزت ملی و هم قدردانی از تلاش کارگران و کارمندان این مجموعه است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: برابر سخن رهبر معظم انقلاب، ما در جنگ اقتصادی هستیم و تولید هم دفاع ملی است و همه باید از مجموعه‌های تولیدی بزرگی چون چوب و کاغذ مازندران حمایت کنیم تا به مرز تولید ۱۰۰ هزار تن کاغذ برسیم.

• ما در زمینه حمایت از تولید داخلی باید خطرپذیری کنیم

حجت‌الاسلام لطیفی در این مراسم گفت: اولین باری که تامین چاپ کاغد در چوب و کاغذ مازندران طرح شد من محاسبه قیمت نکردم و نگفتم که اگر وارد کنیم چه اندازه خواهد شد و اتفاقا با نهایت افتخار استقبال کردیم و قرار داد بستیم چون این مهمترین تعبیر «ما می‌توانیم» و بهترین کار برای تزریق امید در جامعه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ما در زمینه تولید داخلی باید خطرپذیری کنیم به‌رغم اینکه برای ما رسیدن به موقع کاغذ بسیار مهم است و کتاب‌های درسی فرزندان ما باید به‌موقع چاپ شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد.

وی در ادامه خطاب به کارگران و کارکنان مجموعه چوب و کاغذ مازندران گفت: قرار داد ۳۰ هزار تن امسال برای سال آتی در سال آینده حتما افزایش خواهد داشت و ما هم از افزایش ظرفیت حمایت می‌کنیم.

• مازندران رتبه اول تولید را در حوزه مواذ غذایی دارد

سید محمود حسینی‌پور نیز در این مراسم گفت: خدا قوت به کارگران و مدیران مجموعه و خیرمقدم مقدم به مهمانان، معاونان وزارتی، نمایندگان و مدیران استانی.

استاندار مازندران ادامه داد: استان ما ۱۲ درصد سبد غذایی کشور و بیش از ۱۵ محصول و رتبه اول تولید را در کشور را به خود اختصاص داده است. 

وی افزود: استان بعد از انقلاب در حوزه‌های مختلفی نقش‌آفرینی کرد و در دوران دفاع مقدس هم با لشگر ۲۵ کربلا و پس از جنگ تحمیلی نیز در تولید و خودکفایی در برخی اقلام گام برداشت.

استاندار مازندران گفت: استان در لبیک به ندای رهبری و ریاست‌جمهوری به حرکت درآمد و مجموعه چوب و کاغذ مازندران با حمایت دولت جدید، در تامین خودکفایی در تولید کاغذ گام برداشت و امروز به هاب تولید و حتی صادرات کاغذ در کشور تبدیل شد و امروز گزارشی که مدیرعامل شرکت دادند حکایت از این دارد که پیام رئیس‌جمهوری در این مجموعه جدی گرفته شد.

نماینده عالی دولت گفت: اگر امروز ما شاهد هستیم حدود ۷۰ درصد کاغذ کتاب‌های درسی کشور در این مجموعه تولید می‌شود باید امیدوار باشیم تا سال آینده این رقم به صد در صد برسد.

استاندار مازندران ضمن تجلیل از خدمات مدیر عامل چوب و کاغذ مازندران در تولید کالایی ایرانی به مافیای کاغذ اشاره کرد و گفت: در خودکفایی کاغذ چاپ و تحریر اجاره ندادند تولید در داخل شکل بگیرد و برنامه دولت سیزدهم این است که دست این مافیا کوتاه شود و تولید تا جایی ادامه یابد که نیازی به واردات نداشته باشیم.

وی گفت: از همت شما قدردانی می‌کنم برای اینکه این افتخار را برای کشور و استان‌مان کسب کردید ما هم در ستاد تسهیل مجوز واردات چوب را گرفتیم اما سیاست‌گذاری‌ اصلی ما این است که تولید و زراعت چوب در داخل استان را تقویت شود.

اقدام آموزش و پرورش در عقد قرارداد با چوب و کاغذ مازندران اقدامی ارزشمند و انقلابی بود.

اگر اراده مدیران معطوف به اراده کارگران در بخش تولید بشود، حتما موفقیت‌ها و دستاوردهای بسیاری حاصل میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *