دسته‌ها
آرشیو فرهنگی

روز نخست اجرای ویژه برنامه های کاروان هنری “روایت حبیب” در مازندران

روز نخست اجرای ویژه برنامه های کاروان هنری روایت حبیب به همت حوزه هنری مازندران در شهرهای ساری و نکا برگزار شد.

عکاس(دریافتی) منبع: خزرنما

ویژه برنامه « قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» به عنوان تنها کار کودک کاروان روایت حبیب، از سوی هنرمندان حوزه هنری، در ساری به اجرا درآمد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران، اجرای ویژه برنامه «قصه های خوب برای بچه های خوب» به عنوان نخستین رویداد کاروان هنری روایت حبیب در مازندران در سالن همایش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با حضور پرشور دانش آموزان و مخاطبان کودک و نوجوان آغاز شد.
این برنامه که از سوی هنرمندان فعال در حوزه هنری صورت گرفت، تنها بخش کودک و نوجوان است که شامل نمایش عروسکی ،قصه گویی، نقالی و نمایش کودک می‌شود و در سه سانس با محوریت موضوعی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اجرا می شود.
کارگردان ویژه برنامه «قصه های خوب برای بچه‌های خوب» در حاشیه این رویداد گفت: این کار، یک اجرای هنرمندانه و ابتکاری است که برای نخستین بار در کشور و در سطح ۹ استان برگزار می‌شود که مازندران پس از خراسان شمالی دومین استان میزبان این رویداد هنری است.
«مرتضی اسدی مرام» بیان کرد: قرار است کاروان حبیب پس از مازندران در تبریز، و سپس در کرمانشاه، اهواز، شیراز، یزد و نهایتا در سومین سالگشت شهادت حاج قاسم سلیمانی در کرمان به اجرای برنامه بپردازند.
وی ادامه داد: قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، کار سنگینی است که سعی شده تا در آن برنامه ها به شکلی که مورد پذیرش کودکان باشد و بچه ها قهرمان قصه یعنی حاج قاسم را بپذیرند، به اجرا در آید و خودشان به تاسی از این قهرمان ملی، از قهرمانان آینده ایران اسلامی باشند.
کارگردان ویژه برنامه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، یکی از نکات حائز اهمیت این برنامه را مشارکت حاضران در بخش عروسکی و زنده عنوان کرد که هم با مجری، هم با نقال، هم با قصه گو و هم با شخصیت عروسکی پیوسته در تبادل نظر بودند.
اسدی مرام گفت: شخصیت عروسکی «علی» در نمایش لوپتو نیز در این برنامه حضور دارد که مورد توجه کودکان قرار گرفته است.
وی به معرفی سایر عوامل این برنامه که با محوریت معرفی ابعاد وجودی سردار دلها به ایفای نقش می پردازند، اظهار داشت: حسین قاسمی مجری برنامه، سید مهرداد کاووسی نقال، مرضیه ابراهیمی صداپیشه عروسک، میترا محمدی عروسک گردان، نرجس حق‌شناس قصه گو(مازندران)، و همچنین محمد طالبی در بخش تئاتر کودک، سجاد عباسی معاون کودک و نوجوان حوزه هنری به عنوان مدیر پروژه و امیر بابایی نیز به عنوان مدیر اجرایی پروژه در قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، هنرنمایی و همکاری کردند.

شهروندان ساروی با «سفیر روایت حبیب» همراه شدند

سفیر روایت حبیب در دومین اجرای خود، در ساری مرکز مازندران شهروندان را پای یک روایت دیدنی و شنیدنی آورد.
کاروان روایت حبیب که هنرنمایی خود را ابتدا با ویژه برنامه کودک و نوجوان با عنوان «قصه های خوب برای بچه های خوب» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان به نمایش گذاشت، در برنامه «سفیر روایت حبیب» نیز بخشی دیگر از هنرهای خود را به مخاطبان تقدیم کرد.
گفتنی است در این رویداد نقالی «محمدرضا معجونی» که روایتی متفاوت از سردار دلها داشت مخاطبان را به خود جلب کرده و نمایش فرم و خلاق«سرباز» به کارگردانی «پژمان شاهوردی» (گروه «ابن شهر آشوب») با ارائه بدیع و هنرمندانه ی خود مخاطبان را همراه ساخت.
این نمایش، روایتی از سیر زندگی و فعالیت‌های مبارزاتی سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی از دوران درس و مدرسه تا فعالیت در سپاه و جبهه و جنگ بود و همچنین مجاهدت های وی در جبهه‌های لبنان و عراق و سوریه و در ادامه نیز مبارزه با داعشی‌ها و در نهایت، شهادتی که او را به دوستان شهیدش رساند تا به آرزوی دیرینه اش دست یابد.
همچنین شعرخوانی «احمد ایران دوست » و مداحی «علیرضا رضایی»، و پخش کلیپ «جانِ سردار» کاری از «سیده معصومه حجازی» پایان بخش برنامه‌های سفیر روایت حبیب در شب پاییزی ساری بود.
در این رویداد فرهنگی هنری که با پشتیبانی نیروی انتظامی و شورای تامین استان صورت گرفت؛ فرماندار شهرستان و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر ساری، رئیس حوزه هنری مازندران، مدیرکل تبلیغات اسلامی و جمعی از شهروندان ساروی، پای روایتی از حبیب نشستند.
شایان ذکر است، کاروان روایت حبیب که مازندران دومین مقصد اجراهای آن بوده؛ تا 18 آذرماه به اجرای برنامه های فرهنگی هنری می پردازند و آنگاه این استان را به مقصد آذربایجان شرقی ترک می کند.

هنرنمایی «سفیر روایت حبیب» در نکا

سفیر روایت حبیب ویژه برنامه ای از کاروان روایت حبیب با محتوای پرداختن به ابعاد وجودی سردار دلها حاج قاسم سلیمانی است که نخستین اجرای آن به میزبانی شهرستان نکا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران، ویژه برنامه «سفیر روایت حبیب» صبح روز چهارشنبه 16 آذرماه در مزار شهدای گمنام شهرستان نکا با استقبال جوانان و نوجوانان، آحاد مردم و مسوولان شهرستانی برگزار شد.

در این برنامه، «حاج علی یحیی پور» از جانبازان دوران دفاع مقدس و راوی برنامه به جایگاه شهید و شهادت و وصف سرداری و قهرمانی حاج قاسم سلیمانی پرداخت و گفت: برای اینکه بتوانیم به این جایگاه ارزشمند دست یابیم، باید فرزند زمانه خود و دشمن شناس باشیم و در تقویت و رشد معنویات بکوشیم.

وی اشاره ای هم به ماجرای زندگی «سید حمید میرافضلی» داشت که پس از آشنایی با حاج قاسم سلیمانی مسیر زندگی او به کلی تغییر یافت و از یک فرد معمولی به یک رزمنده تبدیل شد که در نهایت نیز به فیض شهادت نائل آمد.

این جانباز دفاع مقدس، حاج قاسم را یک قهرمان ملی توصیف کرد که رمز جاودانگی او علاوه بر ایمان راسخ؛ انس و الفت با مردم و رفیق صدیقی برای همه گروهها و همه اندیشه ها بود.

فرماندار نکا نیز در سخنانی با تقدیر از حوزه هنری در برپایی ویژه برنامه سفیر روایت حبیب و خیر مقدم به حضار، خطاب به نسل جوان و نوجوان حاضر در مراسم گفت: این برنامه در جهت جهاد تبیین و آشنا کردن نسل امروز با اقدامات و افتخارات شهید سلیمانی است.

عبدالرضا بابایی با اشاره به اینکه رمز «سرداری» شهید سلیمانی سربازی است، افزود: امروز استعدادهای بالقوه ای داریم که مسیر آن شهید را ادامه می دهند و سرباز ولایت هستند.

وی به نوجوانان و جوانان گفت: 20 سال پیش کسانی چون مشتاقی، سالخورده، عشریه، معافی، فیروزآبادی و کمالی(6 شهید مدافع حرم نکا) روی صندلی های کلاس درس نشسته بودند و در زمانی که کشور به حضورشان در جبهه حق علیه باطل نیاز داشت، به دفاع از حرم پرداختند و جان شیرین را فدا کردند و این مسیر، امروز پیش روی شماست.

شایان ذکر است؛ این ویژه برنامه که با نقالی محمد رضا معجونی، شعرخوانی حسین خلیلی وحمید محمدی، نمایش خیابانی محمد طالبی، و اجرای نمایشی مالک سراجی همراه بود؛ براساس جدول زمانبندی کاروان روایت حبیب، قرار است شامگاه 16 آذر در بوستان ولایت ساری و عصر روز پنج شنبه 17 آذر در میدان شهدای روستای قراخیل شهرستان قائمشهربه اجرای برنامه بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *